Zamykanie naczynek na nogach Metoda polega na leczenia niewydolności żylnej poprzez podawanie leków w drodze iniekcji do rozszerzonych naczyń. Pod wpływem leku dochodzi do uszkodzenia błony wewnętrznej naczynia żylnego, co powoduje zwłóknienie i wyłączenie go z układu żylnego. Na skutek zwłóknienia pajączek naczyniowy lub żylak staje się niewidoczny.

Przed zabiegiem
Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja wykonywana przez lekarza Błażeja Skrzyszewskiego, a na skórę nakładany jest krem znieczulający. Kilka dni przed zabiegiem warto przyjmować Rutinoscorbin w celu wzmocnienia ścian żył i uniknięciu ich ewentualnego pęknięcia.

Przebieg zabiegu
Zwykle potrzeba kilku (2-5) sesji zabiegowych, aby osiągnąć pożądany efekt estetyczny. Podczas zabiegu skleroterapii wykonuje się od kilku do kilkunastu wkłuć cienką igłą. Środki farmakologiczne stosowane podczas skleroterapii są podawane w postaci piany.

Po zabiegu
Należy intensywnie spacerować ok. 30 min, chroni to przed dostaniem się leku do układu głównego. Po zabiegu konieczne jest noszenie rajstop uciskowych. Po zabiegu mogą pojawić się przebarwienia w miejscu zamykanych naczynek. Zwykle są to zmiany, które samoistnie ustępują. Czasami trzeba zastosować peelingi chemiczne lub zabiegi laserowe w celu ich usunięcia.

Przeciwwskazaniem do skleroterapii są między innymi:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • świeża opalenizna,
  • stany zakrzepowa – zapalne skóry,
  • uczulenia,


Zabieg wykonuje lekarz.